Please wait...
news
  • Search News
  • Search Events
  • Search Both

Independent Community Radio

WYCE is an independent, community radio station serving the communities of Grand Rapids and West Michigan with its on-air FM programming at 88.1 Mhz, and reaching out to the world through online streaming on the Internet.

2014 WYCE Spring Fund Drive - 92% of the goal

$80,975.93
Thank you to all our donors!
Donate Now to 2014 WYCE Spring Fund Drive!

« return to article list


Jammies XIII Finalists and Winners Announced

WYCE’s 70+ volunteer programmers voted to select the best WYCE music of 2011, separated into many different categories. And back again this year is the “Listener’s Choice Awards,” when the listeners vote for Best New Local Artist, and Best Local Album.  Following is a list of top vote-getters, and winners. 

 

FINALISTS and WINNERS, JAMMIES XIII

 

ALBUM of the Year

An Dro - Tribe

WINNER: The Crane Wives - Safe Ship, Harbored

Ghost Heart - The Tunnel

The Red Sea Pedestrians - The Electromagnetic Escape

Root Doctor – Joy

Ultraviolet Hippopotamus – Square Pegs Round Holes

Valentiger – Oh, To Know!

 

SONG of the Year

WINNER:  "Safe Ship, Harbored" - The Crane Wives

"Something" - Jes Kramer

"Ramblin' Cat" - Midnight Cattle Callers

"When We Run" - Seth and May

"Oh, to Know!" - Valentiger

 

Best Album by a NEW ARTIST

WINNER: Alexis - The Night

The Little Village - The Little Village

Midnight Cattle Callers - Midnight Cattle Callers

Red Tail Ring - Middlewest Chant and Mountain Shout

 

Listeners Choice & Critics Choice - Best Album

Midnitght Cattle Callers - Midnight Cattle Callers

WINNER: The Crane Wives - Safe Ship Harbored

The Red Sea Pedestrians - The Electromagnetic Escape

Red Tail Ring - Middlewest Chant / Mountain Shout

Seth and May - New Flower

 

LIsteners Choice - Best New Artist

Alexis

Ghost Heart

Gifts or Creatures

Midnight Cattle Callers

WINNER: Red Tail Ring

 

Outstanding  FEMALE Artist

Carolyn Koebel and Michele Venegas of An Dro - Tribe

Emilee Petersmark and Kate Pillsbury of The Crane Wives - Safe Ship, Harbored

WINNER: Jes Kramer - Nine

Juliet Bennett-Rylah of The Fainting Generals - Employee of the Month for Life

Lauran Bittinger of Creolization - Creolization Live

May Erlewine of Seth & May - New Flower

Rachel Flanigan and Cori Somers of The Red Sea Pedestrians - The Electromagnetic Escape

 

Outstanding  MALE Artist

Chris Bathgate - Salt Year

WINNER:  David Molinari of Creolization - Creolization Live

Matthew Forbush and Dan Hurst of Alexis - The Night

Nicholas James Thomasma of Nicholas James & The Bandwagon - Saturday Night

Steve Talaga - The Shapeshifter

 

Best AMERICANA Album

Creolization - Creolization

Dave Hardin - Miles of Nowhere

WINNER: Joshua Davis - Magnolia Belles

Seth & May - New Flower

The Willeys - It's About Time

 

Best ALTERNATIVE Album

Chris Bathgate - Salt Year

The Fainting Generals - Employee of the Month for Life

Ghost Heart - The Tunnel

WINNER: The Go-Rounds - The Go-Rounds

GRRRopolis - BOOF

The Mines - Fear is Easy

 

Best BLUES Album

Afterhours Experience - Volume 1

Greg Nagy Band - Fell Toward None

WINNER: Root Doctor featuring Freddie Cunningham - Joy

Shari Kane and Dave Steele - Four Hand Blues

Steve Hilger Band - The River

Thirsty Perch Blues Band - Live at Grand Rapids Harley-Davidson

 

Best FUNK/JAM Release

Back Forty - Play a Little Music and Drink a Little Booze

Ella Riot - Love Child

Four Finger Five - Soul in a Suitcase

Funktion - Step Into It

The MacPodz - The Truth

WINNER: Ultraviolet Hippopotamus - Square Pegs Round Holes

 

Best JAZZ Album

Max Colley III - My Father's World

WINNER: Grupo Aye - Guajiro Del Corazon

Fred Knapp Trio - Standards & More Vol. 1

Glenn Brown & Intergalactic Spiral – 001

Steve Talaga – The Shapeshifter

 

Best ENGINEERING/PRODUCTION

Al McAvoy

WINNER: Ian Gorman

Jim Roll 

Matt Ten Clay

Tommy Schichtel

Valentiger

 

Best ROCK/POP Album

Alexis - The Night

Chain of Lakes - Kind of Quiet

Jes Kramer - Nine

The Little Village - The Little Village

Susan Buchanan - Mr. Crazy and Other Tales

WINNER: Valentiger - Oh, To Know!

 

Best ROOTS Album

The Boss Mustangs - The Boss Mustangs

Creolization - Creolization

Orpheum Bell - The Old Sisters' Home

WINNER: The Red Sea Pedestrians - The Electromagnetic Escape

The Wildfire - The Wildfire

 

Best SHORT FORM Release

Alexis - Goldstar

WINNER: Chain of Lakes - Kind of Quiet

The MacPodz - The Truth

Nicholas James Thomasma - Lone Star in the Northern Sky

Paucity - Wait Weight

Pistolbrides - Witchcraft

 

Best TRADITIONAL Album

WINNER: An Dro - Tribe

Folias - Tango & Snow

Fred Knapp Trio - Standards & More, Vol. 1

Grupo Aye - Guajiro Del Corazon

Joel Mabus - American Anonymous

Red Tail Ring - Middlewest Chant & Mountain Shout

 

questions: email pete-at-wyce.org


Comments

log in to comment

No comments found.